Skaitmeninis Klaipėdos uosto dvynys. Kodėl ne?

Inovacijų bendrovė „IN RE” su partneriais Klaipėdos valstybine kolegija, UAB „DS Projektai” ir UAB „Impulse Inside” susibūrė į komandą „4PORT” ir dalyvavo Klaipėdos valstybinio jūsų uosto ir Klaipėdos mokslo ir technologijų parko suorganizuotame hakatone „Portahon Baltic 2020”.

Į virtualų renginį susirinko 80 dalyvių iš Lietuvos, Vokietijos, Nyderlandų, Švedijos ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Savo idėjas ir sprendimus „4PORT” partneriai grindė skaitmeninio dvynio technologija, siūlydami, kaip spręsti nuolatines uosto krantinių irimo ir apgadinimo problemas bei traukinių vagonų navigavimo uosto terminaluose bei tarp terminalų iššūkius.

“Kad būtų galima nuolatos stebėti uosto krantinių būklę, operatyviai fiksuoti galimus jų pažeidimus, mes siūlome Klaipėdos uostui įsidiegti skaitmeninės uosto krantinių pokyčių analizės įrankį. Tai yra uosto skaitmeninio dvynio modelio dalis, ir bendradarbiaudami su mokslininkais mes turime konkrečių sprendimų, kaip tai padaryti,” – sako dr. Arūnas Urbšys, UAB „IN RE“ projektų vystymo direktorius.

Pasak jo, “krantinėse įdiegus įvairius daviklius ir iš jų gavus informacijos apie kokius nors pokyčius, uosto modelis gauna pokyčio sąlygą ir nedelsiant patikrinama, ar krantinei nėra iškilęs suirimo pavojus, arba nustatoma, kokios apimties ir skubos remonto darbų reikia. Toks yra gyvas, reaguojantis, informuojantis ir prognozuojantis skaitmeninis dvynys.”

„IN RE“ šiemet sukūrė Klaipėdos LEZ reprezentacinį operatyvinio valdymo 3D modelį. Tai yra informacijos kaupimo ir teikimo platforma, kuri gali būti laikoma LEZ skaitmeninio dvynio prototipu.

Vilniaus inovacijų bendrovė „IN RE“ nuo 1997 metų yra oficiali „Bentley Systems” atstovė Baltijos šalyse, turinti „Bentley Gold Channel Partner“ ir autorizuoto mokymo centro „Bentley Institute“ Lietuvoje statusą.

Globaliai veikianti amerikiečių bendrovė „Bentley Systems“, teikianti kompleksinius programinius sprendimus infrastruktūrai kurti ir aptarnauti, siūlo ir „iTwin Services“ – skaitmeninio dvynio debesijos sprendimą infrastruktūros projektams ir turtui valdyti.

Skaitmeninis dvynys yra virtualus, detalus ir nuolat kintantis eksploatuojamo infrastruktūros objekto atspindys, padedantis optimaliai valdyti objekto gyvavimo ciklą, objekto naudotojui siekiant savo ekonominės naudos ir gerovės visuomenei. Skaitmeninis dvynys sukuriamas ir plėtojamas objekto „taip pastatyta” modelio pagrindu, jį nuolat papildant eksploatacijos metu gaunamais duomenimis iš paties objekto ir kita jam aktualia informacija.

Pasaulyje skaitmeninis dvynys sparčiai populiarėja, pirmųjų daigų atsiranda ir Lietuvoje.

Ko gero, vienas pirmųjų visaverčių skaitmeninių dvynių pavyzdžių Lietuvoje yra nesenai „Vilnius Tech” mokslininkų užbaigtas analitinis Gedimino kalno 3D modelis, leidžiantis prognozuoti grunto elgseną pakitus gamtinėms sąlygoms (temperatūra, krituliai, vėjas ir pan.). Geologinį modelį su visomis jame esančiomis konstrukcijomis sukūrė Gelžbetoninių konstrukcijų ir geotechnikos katedros darbuotojai.

****

Titulinė nuotrauka – Klaipėdos uosto.